Kapliczka św. Anny i św. Jana NepomucenaKapliczka na bagnieHala sportowa im. Bernarda i Zygfryda BlautówKościół pod wezwaniem św. Anny i św. JoachimaWidok na dzielnicę Karłubiec z dachu hali sportowejZdjęcie lotnicze dzielnicy KarłubiecPomnik ku czci ofiar I Wojny Światowej

Tajemnica Dębowej Beczki - część I

Baner-www480.jpeg

W ramach projektu „Tajemnica dębowej beczki”, w piątek 3 października 2014r. w Gogolinie - Karłubcu odbyło się wielkie kiszenie kapusty. Do wspólnej pracy zabrali się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Gogolinie, pod czujnym okiem pań z karłubieckiego „Naszego klubu”.

Na podwórku przy PSP nr 3, uczennice ubrane w fartuszki ochoczo przystąpiły do ścierania na tarce marchewek, obierania główek kapusty i szatkowania jej na specjalnej szatkownicy. Dużym wyzwaniem okazało się ubijanie tłuczkiem mieszanki kapusty, startej marchewki oraz soli, które wymagało sporo siły. Specjalnie na tę okazję, zakupiono pięć „buncloków” oraz drewnianą beczkę. Panie z „Naszego Klubu” wytłumaczyły uczniom, jak wygląda proces kiszenia kapusty i jak ważne jest jej dokładne ubicie. Kiszeniu kapusty przyglądały się też przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 3 w Gogolinie.

Zadaniem projektu pn. „Tajemnica dębowej beczki” jest ocalenie od zapomnienia dawnych tradycji, zwłaszcza tych związanych z kiszeniem kapusty. Zwyczaj ten odchodzi bowiem w zapomnienie i nie jest już tak często praktykowany. Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.

 

Pogoda
17 czerwca
poniedziałek
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN