Kapliczka św. Anny i św. Jana NepomucenaKapliczka na bagnieHala sportowa im. Bernarda i Zygfryda BlautówKościół pod wezwaniem św. Anny i św. JoachimaWidok na dzielnicę Karłubiec z dachu hali sportowejZdjęcie lotnicze dzielnicy KarłubiecPomnik ku czci ofiar I Wojny Światowej

Karlubiecki Tour de Kids 2014

PDFPełne wyniki KTdK 2014.pdf (215,16KB)

Przy pięknej słonecznej, rowerowej pogodzie w dzielnicy Gogolina Karlubiec odbyła się 2 edycja Karlubieckiego Tour de Kids, zorganizowana przez Kierownika Policji w Gogolinie Przemysława Dąbrowskiego oraz Prezesa Stowarzyszenia „Nasz Karłubiec” Roberta Smiatek przy licznym gronie osób  i instytucji zaangażowanych w organizację i obsługę imprezy m.in. gogolińskiej i krapkowickiej Biblioteki, Urzędu Miejskiego w Gogolinie, Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie oraz stowarzyszenia sportowego MTB Krapkowice, a także wielu innych osób, którym sport i dobro dzieci nie jest im obojętne.

Impreza została zorganizowana wyłącznie dla dzieci i młodzieży. Trasy zostały przygotowane specjalnie dla nich, adekwatnie do wieku i poziomu prezentowanego przez uczestników. Długość trasy zróżnicowana względem wieku zawodników, od 50 m dla dzieci do lat 4 do ok. 6 km dla najstarszej kategorii dla chłopców gimnazjalistów. Warto tez zaznaczyć, iż dziewczęta od 7 lat, wychodząc z założenia, że kobieta płeć piękna i krucha, miały do pokonania relatywnie mniejszą ilość okrążeń, jednak o tym samym poziomie trudności co ich męscy rówieśnicy. Warto dodać, iż organizatorzy  nie utrzymywali trasy w tajemnicy i umieścili filmy z objazdu trasy na stronie www.karlubiec.pl w celu, aby lokalni zawodnicy mogli spróbować się z trasą przed zawodami, a zamiejscowi mogli mieć obraz  na co mają się nastawić, co mogą oczekiwać. W porównaniu do tras proponowanych na zamieszczonym filmie organizatorzy wydłużyli trasę 5-6 lat dzięki mocno zaangażowanych pracom firmy „Pebit”, która wyrównała odcinek mogący sprawić trudności tak młodym zawodnikom. Dzięki temu 5-6 latkowie mogli wystartować jak starsi koledzy i koleżanki ze startu i przejechać jedno okrążenie o długości ok. 450m. Organizatorzy analizując listy startowe, z których wynikało, iż zdecydowana większość startujących nie trenuje w klubach kolarskich, a dla sporej części z nich był to pierwszy start w zawodach MTB, postanowili skrócić okrążenie tzw. trudniejsze, mianowicie znacznie skrócono jeden zjazd i podjazd. Z tego też powodu, a także z powodu zapadającego zmroku organizatorzy przed startem do wyścigu kategorii 13-15 lat chłopców, postanowili skrócić trasę o jedno okrążenie, w związku z tym najdłuższa trasa zawodów wynosiła niecałe 6km.

Pierwsze wyścigi zawodów odbyły się na prostej startowej na asfalcie. Dziewczynki i chłopcy w wieku od 2 do 4 lat (a nie jak planowano od 3-4), z uwagi na znaczną liczbę zawodników zaproszono do startu osobno. W dziewczynkach od startu do mety prowadziła Zosia Kopacz lat 4 z Tarnowa Op. Zosia pojechała z najwyższą kadencją na całych zawodach, tj. najszybciej kręciła pedałami, czym wzbudził duży podziw licznie zgromadzonej publiczności. Tuż przed linią mety na druga pozycję wyszła Dominika Broker, która wyprzedziła trzecią Zosię Rutkowską z Gogolina.

W drugim wyścigu najmłodszych chłopców atomowym startem (z pomocą taty, dopuszczalną tylko w tej kategorii wiekowej) popisał się Igor Zieliński z Prudnika i to on cieszył się z wygranej. W wyścigu nr 2 doszło do kraksy dwóch zawodników Janka Pampucha i Marcela Faita obaj z Krapkowic, jednakże zawodnicy wyszli bez najmniejszego zadrapania, m.in. dzięki temu, iż Janek, który mógł bardziej ucierpieć w kraksie posiadał ochraniacze kolan i łokci.

W wyścigu nr 3 w kategorii 5-6 lat dziewczynki, najlepiej wystartowała Amelka Hońka lat 6. Wypracowaną przewagę na starcie sukcesywnie powiększała i pewnie wygrała wyścig. Druga była Karolina Broj, tryumfatorka ubiegłorocznej edycji kat. 4-6 lat dziewczynek. O 3 miejsce zaciętą walkę stoczyła Zosia Baron z Przywór z Olą Smiatek z Gogolina, z której zwycięską wyszła ta pierwsza.

W wyścigu nr 4 w kategorii 5-6 lat chłopców znakomicie spisał się Michał Bajrak lat 6 z Gogolina. Michał w połowie dystansu doszedł  do prowadzącego Piotra Reinerta z Tarnowa Op. i nękał go atakami to z prawej, to z lewej strony. Niestety przy wjeździe na ostatnią prostą,  na wirażu zarzuciło mu rower i zaliczył niegroźny uślizg, przez co do mety dojechał na 3miejscu, tracąc w wyniku upadku 2 pozycję na rzecz Karola Maćkowskiego z Głuchołaz. W wyścigu tym też dzielnie walczył Franek Kucharczyk z Malnii lat 5, który zaznał smak goryczy „najgorszego miejsca dla sportowca” czwartego miejsca.

W wyścigu nr 5 wystartowały dziewczynki z kategorii 7-8 lat. Tu dziewczynki musiały już pokonać trasę noszące cechy prawdziwego kolarstwa górskiego, czyli podjazd i zjazd. 1 okrążenie zdecydowanie najszybciej przejechała Małgosia Maćkowska, lat 8 z Głuchołaz, ubiegłoroczna zwycięższczyni KTdK w kat. 7-9 dziewczynek. Na drugim miejscu linię mety przekroczyła po walce i po trudnościach związanych z drobną kolizją na podjeździe, w wyniku której musiała podprowadzać rower pod górkę, zajęła Amelia Wójcik, lat 8 z Kondradowej koło Nysy. Na 3 miejscu zameldowała się filigranowa Marta Galas, lat 7 ze Zdzieszowice, dzielnie stawiając czoła starszym zawodniczkom.

W wyścig nr 6 to start chłopców w kategorii lat 7-8 i wielkie emocje w walce o 1-sze miejsce. Przez pierwsze okrążenie zaciekle walczyli 8-latkowie Szymon Rakowski z Żywocic, Karol Rokicki z Prudnika i Iwo Babiński z Wrocławia. Zawodnicy efektownie tasowali się na trasie. Na drugim – ostatnim okrążeniu w walce o wygrana liczyli się już tylko Szymon i Karol. Na 200 metrów przed metą zaatakował Karol Rokicki, jednak Szymon Rakowski skutecznie kontratakował i on wjechał na linię mety pierwszy. Na pewnym trzecim miejscu wyścig ukończył Iwo Basińsi. A za nim wjechał 5-osobowy „peletonie”, z którego najlepiej finiszował Bartosz Szymański z Wrocławia. Na uwagę zasługuje fakt, iż rok temu na KTdK w kat.7-9 lat Szymon zajął 9-ą pozycję. W tym roku nie ukrywał, iż solidnie przygotowywał się na trasie KTdK i efekty było tego widać.

W wyścigu nr 7 wystartowały dziewczynki w wieku 9-10 lat, które miały do pokonania 1 okrążenie łatwiejsze i 1 o średnim stopniu trudności w sumie niecałe 2 km. W wyścigu tym dominowała Julia Dąbrowska, lat 10 z Walec – zwycięższczyni Mini Tour de Pologne 2014 z Krakowa. Pomimo niegroźnego upadku jaki zaliczyła na zjeździe okrążenia „średniego” do mety dojechała ze znaczną przewagą. Na drugim miejscu zameldowała się Dominika Hońka, lat 8 z Krapkowic, a trzecia była Monika Lewak, lat 10 z „Ktukolu” Głuchołazy. Na czwartym miejscu zameldowała się Zuzia Czubryk z Krapkowic, dla której słowa uznania za nawiązanie walki na 1 okrążeniu wyścigu z bardziej doświadczonymi zawodniczkami.

W wyścigu nr 8 rywalizacja chłopców w wieku 9-10 lat na  prawie 3 km trasie, na 3 okrążeniach, 1 „łatwiejsze” i 2 „średnie” .Po raz pierwszy w tym dniu i jak się okazało jedyny ze zwycięzca mogli się cieszyć gospodarze. Już na pierwszym podjeździe utworzyła się trójka zawodników: Roman Velc z Petrzikowa (Czechy) , Aleksander Basiński z Wrocławia i Beniamin Dąbrowski z Gogolina-Karłubca. Pod koniec 1 okrążenia z 3 pozycji zaatakował  Beniamin, wypracowując przewagę, którą utrzymał do końca zawodów. Była to 10 wygrana w sezonie reprezentanta Gogolina w tego typu zawodach kolarskich. Przez większą część wyścigu na kole Czecha dzielnie trzymał się Olek Basiński, jednakże na 3 kołku nie wytrzymał tempa Romana Velca i musiał zadowolić się 3 miejscem. Z walką o podium musiał pożegnać się Kuba Hofman z Chorzowa ubiegłoroczny zwycięzca kat.7-9, który na 1 okrążeniu znalazł się w grupie pościgowej w raz ze swoim bratem bliźniakiem. Znany ze swojej brawurowej jazdy na zjazdach, tym razem przeholował i zaliczył upadek po którym musiał zakładać łańcuch, przez co grupa pościgowa rozłączyła się i straciła na sile. Jonasz Hofman przyjechał 4 czwarty, tak jak w zeszłym roku, a jego brat bliźniaka Kuba w tym roku po walce z Szymonem Rojkiem z „Ktukolu” zajął 5 miejsce. Był to najliczniej obsadzony wyścig. Startowało w nim 21 uczestników.

W wyścigu nr 9 do startu stanęły dziewczęta z dwóch kategorii 11-12 lat i 13-15 lat. Młodsze miały pokonania 1 okrążenie średnie i jedno trudniejsze tj, ok. 2 km natomiast starsze to 1 średnie i 3 trudniejsze , tj. ok. 4 km. W kategorii młodszej  brylowały zawodniczki z Sokoła Bralin, z woj. wielkopolskiego Milena Drelak i Weronika Przewdzięk, które walkę o zwycięstwo rozegrały między sobą. Wygrała ta pierwsza. Pozostałe zawodniczki kat. 11-12 to dziewczęta, które pierwszy raz startowały zawodach w MTB i podołały wymagającej trasie. Najlepiej z nich wypadała (w pożyczonym na zawodach kasku) Emilia Mandok. A na zakończenie imprezy szczęście Emilki nie opuściło i wylosowała profesjonalny kask wręczony z rąk fundatora kasków Burmistrza Gogolina. Natomiast w starszej kategorii Dziewcząt 13-15 lat zdecydowanie zwyciężyła Maja Drwal ze „Sokoła” Barlin, dublując wszystkie zawodniczki oprócz drugiej na mecie Laury Wójcie z Konradowej, która na początku wyścigu dzielnie utrzymywała dystans do liderki. Trzecia Sylwia Jędrysek z Ktukolu Głuchołazy kontrolowała 3 pozycję, do której dobierała się przez cały wyścig Patrycja Mazurkiewicz z Krapkowic, dla której to był 1szy start w zawodach MTB, na rowerze pożyczonym na zawodach. W tym miejscu szczególne podziękowania dla Pana Jacka Rojka z Głuchołaz za użyczenie roweru. Świetnie też radziły sobie z wymagającą trasą pozostałe zawodniczki z Gogolina, dla których to była pierwsza styczność z MTB.

W 10-ym wyścigu startowali chłopcy w wieku 11-12 lat. Mieli oni do pokonania 1 okrążenie średnie i 2 okrążenia „trudniejsze” .Od startu przewagę wypracował Tomasz Reinert z Tarnowa Opolskiego i a nie przez chwilę jego wygrana nie była zagrożona. A za jego plecami trwała pasjonująca walka. Na 1-szym okrążeniu utworzyła się grupka pościgowa na czele, której znajdował się Mateusz Rojek z Kutkolu Głuchołazy. Tuż za nim znajdował się klubowy kolega Grzegorz Lewtak,, Piotr Hofman z Chorzowa i Michał Głowik z Trzcinicy k. Kępna. Po pierwszym okrążeniu tempa grupy nie wytrzymał Michał Głowik. Natomiast na ostatnim okrążeniu zaatakował Grzegorz Lewtak ,a koła dotrzymał mu jedynie Piotrek Hofman i to oni rozegrali między sobą walkę o 2 miejsce. Drugi był zawodnik z Głuchołaz, a trzeci z Chorzowa. Czwarty dojechał Mateusz Rojek, a piąty Michał Głowik.

W ostatnim, 11 wyścigu zawodów wystartowali najstarsi uczestnicy, gimnazjaliści z kat. 13-15 lat. Walka o podium została rozegrana pomiędzy zawodnikami „Sokoła” Bralin. Od początku  mocne tempo narzucił Tomasz Bryłka. Tempo było na tyle mocne, że pilot zawodów Michał Hońka z MTB Krapkowice, podmęczony pozostałymi wyścigami, musiał się mocno natrudzić, żeby sprawować swoją funkcję i pilotować cały wyścig. Jednak pilot podołał zadaniu, a zwycięstwo Tomka Bryłki nie podlegało dyskusji. Pewne drugie miejsce zajął Kacper Kuropa, a na trzecim miejscu Karol Przewdzięk. Zawodnikowi z Sokoła starał się „deptać po piętach” tryumfator poprzedniej edycji ”KTdK” Karol Makowski z „Ktukolu”. Jednakże zawodnicy Sokoła w najstarszych kategoriach byli w tym dniu, nie do pokonania.

Biorąc pod uwagę, iż kolarstwo górskie jest sportem trudnym w samym w sobie, wymagającym wytrzymałości fizycznej i odwagi, za sam udział w tego typu zawodach organizatorzy przygotowali niemalże dla wszystkich medale, upominki i mnóstwo nagród kolarskich. Najcenniejsze z nich to 4 profesjonalne kaski kolarskie ufundowane przez Burmistrza Gogolina, markowy tablet ufundowany przez krapkowicki salon „Orange”, a także 16 koszulek kolarskich do rozlosowania, nie licząc 36 koszulek kolarskich, które zostały wręczone wraz z pucharami dla 3 najlepszych w każdej kategorii.

Tegoroczna frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów, biorąc pod uwagę ubiegłoroczną frekwencję 56 uczestników. W tym roku na starcie stanęło 141 zawodników i 141 uczestników ukończyło zawody, co najważniejsze bez kontuzji. Do Gogolin przyjechali zawodnicy z całej Opolszczyzny, oraz z województwa śląskie, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Dobry odbiór 1 edycji trafił również do Czech, skąd z regionu Jesennickiego przybyli, czyniąc KTdK zawodami rangi międzynarodowej.

Dziękując wszystkim uczestnikom,  ich rodzicom i kibicom, organizatorzy pragną nadmienić, iż wnioski z elementów, które mogły nie być pozytywnie odebrane wyciągną na przyszłość. Na pewno impreza przyszłym roku rozpocznie się wcześniej. Natomiast 25 medali za uczestnictwo, zostanie wydane w Głuchołazach na „Cykloopawach” w dniu 27.09.2014 lub w innym późniejszym terminie ustalonym indywidualnie mailowo. Już dziś możemy Państwa zaprosić na Karlubiecki Tour de Kids 2015. Trasy pozostawiamy te same, aby móc się przygotować, raczej z pierwotną trudniejszą wersją „trudniejszego”. Wasz liczny udział utwierdził nas w tym, iż jest ogromna potrzeba organizowania tego typu imprez w naszym regionie, że warto dla nas wszystkich i naszych dzieci takie imprezy organizować.

PD.

Organizatorzy pragną podziękować za wsparcie osobom życzliwym sportu, życzliwym dzieciom. Za naszym pośrednictwem przy Waszym udziale, byliśmy w stanie dać dzieciom zaznać smaku rywalizacji i zwycięstwa, ponieważ każdy kto pokonał wymagające trasy KTdK, był zwycięzcą.

Szczególnie dziękujemy:

- Panu Joachimowi Wojtala - Burmistrzowi Gogolin,

- Pani Iwonie Cimek - Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie,

- Panu Ginterowi Maicher - Dyrektorowi B+K Polska,

- Pani Karinie Spałek z salonu „Orange” w Krapkowicach,

- Panu Piotrowi Krasoń z firmy cateringowej „Songast” i restauracji „Ambiente” w Strzeleczkach,

- Panu Piotrowi Wotzka z firmy „Pebit” z Gogolina wraz z pracownikami,

- Pani Wiolecie Puszcz z firmy odzieżowej „Vidioni”,

- Panu Radosławowi Wietrzyk z firmy „Techmont” z Krapkowic

- Panu Zenonowi Gil z drukarni „Sady” z Krapkowic,

- Panu Rafałowi Wojtala z firmy budowlanej „Raf Mar Bud” z Gogolina,

- Panu Leonardowi Lepich z firmu Oikos z Gogolina,

- Pani Beacie Schnurpfeil z firmy Trick z Krapkowic.

 

Dziękujemy również osobom, które zaangażowały się  przy obsłudze imprezy:

- Panu Andrzejowi Halskiemu,

- Panu Piotrowi Giecewiczowi,

- Panu Jaroslawowi Bauer,

- Pani Jolancie Zakrawacz,

- Pani Wioletcie

- Państwu Ewie i Norbertowi

- Państwu Sabinie i Damianowi Dąbrowskim,

- Pani Dominice Dąbrowskiej,

- Panu Sławomirowi Mędreckiemu,

- Panu Michałowi Hońka

- Panu Arturowi Mossakowskiemu,

- Panu Mariuszowi Mazurkiewiczowi,

- Panu Łukaszowi Borończykowi,

- Panu Stefanowi Ludwińskiemu,

- Panom Alojzowi i Michałowi Obigło.

 

Wyniki Karlubieckiego Tour de Kids 2014:

Kategoria do 4 lat,  dziewczęta:

1.Zosia Kopacz, Tarnów Op.

2.Dominka Korner, Gogolin.

3.Zosia Rytkowska, Gogolin.

Liczba uczestników w wyścigu tej kategorii: 12 osób.

Kategoria do 4 lat, chłopcy:

1.Igor Zieliński, Prudnik.

2.Filip Bonkosz, Gogolin.

3.Wiktor Szydłowski, Gogolin.

Liczba uczestników w wyścigu tej kategorii: 16 osób.

Kategoria 5-6lat, dziewczęta:

1.Amelia Hońka, Krapkowice.

2.Karolina Broj, Przywory.

3.Zofia Baron, Przywory.

Liczba uczestników w wyścigu tej kategorii: 11 osób.

Kategoria 5-6 lat, chłopcy:

1.Piotr Reinert, Tarnów Op.

2.Karol Maćkowski, Głuchołazy.

3.Michał Bajrak, Gogolin.

Liczba uczestników w wyścigu tej kategorii: 15osób.

Kategoria 7-8 lat, dziewczęta:

1.Małgorzata Maćkowska, Głuchołazy.

2.Amelia Wójcik, Konradowa.

3.Marta Galas, Zdzieszowice.

Liczba uczestników w wyścigu tej kategorii: 6 osób.

Kategoria 7-8 lat, chłopcy:

1.Szymon Rakowski, Żywocie.

2.Karol Rokicki, Prudnik.

3.Iwo Basiński, Wrocław.

Liczba uczestników w wyścigu tej kategorii: 16 osób.

Kategoria 9-10 lat, dziewczęta:

1.Julia Dąbrowska, Walce.

2.Dominika Hońka, Krapkowice

3.Monika Lewtak, Głuchołazy.

Liczba uczestników w wyścigu tej kategorii: 6 osób.

Kategoria 9-10 lat, chłopcy:

1.Beniamin Dąbrowski, Gogolin.

2.Roman Velc, Petrikov (Czechy).

3.Aleksander Babiński, Wrocław.

Liczba uczestników w wyścigu tej kategorii: 21 osób !

Kategoria 11-12 lat, dziewczęta:

1.Milena Drelak, Bralin.

2.Weronika Przewdzięk, Bralin.

3.Emilia Mandok, Gogolin.

Liczba uczestników w  wyścigu tej kategorii: 5 osób.

Kategoria 11-12 lat, chłopcy:

1.Tomasz Reinert, Tarnów Op..

2.Grzegorz Lewtak, Głuchołazy.

3.Piotr Hofman, Chorzów.

Liczba uczestników w wyścigu tej kategorii: 15 osób.

Kategoria 13-15 lat, dziewczęta:

1.Maja Drelak, Bralin.

2.Laura Wójcik, Konradowa.

3.Sylwia Jędrysek, Głuchołazy.

Liczba uczestników w wyścigu tej kategorii: 8 osób.

Kategoria 13-15 lat, chłopcy:

1.Tomasz Bryłka, Bralin.

2.Kacper Kuropka, Bralin

3.Karol  Przewdzięk, Bralin.

Liczba uczestników w wyścigu tej kategorii: 10osób.

 

Dekoracje zwycięzców i uczestników:

 

Zdjęcia z zawodów wykonane przez P. Andrzeja Halskiego

 

Link do galerii zdjęć Tygodnika Krapkowickiego

Link do galerii zdjęć Pani Beaty Galas

Link do galerii zdjęć Pani Małgorzaty Hofman

Galeria zdjęcia Pana Artura Mosakowskiego

 

Karlubiecki Tour de Kids 2014 współfinansowany były ze środków Gminy Gogolin w ramach  otwartego konkursu ofert na wykonanie w 2014 roku zadania publicznego związanego z realizacją zadań własnych gminy w zakresie kultury fizycznej.

Pogoda
20 maja
poniedziałek
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN