Kapliczka św. Anny i św. Jana NepomucenaKapliczka na bagnieHala sportowa im. Bernarda i Zygfryda BlautówKościół pod wezwaniem św. Anny i św. JoachimaWidok na dzielnicę Karłubiec z dachu hali sportowejZdjęcie lotnicze dzielnicy KarłubiecPomnik ku czci ofiar I Wojny Światowej

Jubileusz 25-lecia Chóru Parafialnego w Gogolinie - Karłubcu

Ten piękny jubileusz członkowie Chóru Parafialnego utworzonego przy kościele pw. św. Anny i św. Joachima w  Gogolinie – Karłubcu obchodzili 18. listopada w trakcie uroczystej mszy św. sprawowanej w ich intencji przez księdza proboszcza Stanisława Kołodzieja. Parafianie mogli posłuchać koncertu przygotowanego przez chórzystów specjalnie na tę okazję.

„Przemawiajcie do siebie wzajemnie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach”fragment listu św. Pawła do Efezjan – motto, które od początku prowadzi, dodaje sił i pozwala czerpać radość ze śpiewu członkom całego zespołu, a także przypomina jak ważny jest śpiew chóralny w kościele, śpiew pieśni wielbiących Boga i upiększający uroczystości religijne.

Parafialny zespół śpiewaczy został założony z inicjatywy Bernarda Gabrielczyka na początku grudnia 1993 roku, natomiast dyrygentem został ówczesny organista Jan Pyryt. Po raz pierwszy śpiew trzydziestoosobowego, czterogłosowego chóru mieszanego rozbrzmiał publicznie w czasie pasterki jeszcze tego samego roku i do tej pory towarzyszy wszystkim ważniejszym wydarzeniom kościelnym. W 1994 r. chór zadebiutował na Przeglądzie Chórów Parafialnych w Opolskiej Katedrze, a później każdego roku brał udział w spotkaniach zespołów śpiewaczych organizowanych w Górażdżach z okazji święta patronki muzyki kościelnej św. Cecylii. Wielokrotnie uświetniał swym śpiewem uroczyste msze św. na Górze św. Anny podczas zjazdów chórów kościelnych.

W roku 2000 dyrygenturę objęła Mariola Więckowska, która od początku stała się „dobrą duszą” zespołu i z coraz większymi sukcesami prowadzi cały zespół. Jej zadaniem jest „zapanowanie” nad kilkudziesięcioma osobami zespołu, odpowiednio ustawić poszczególne głosy, dobrać repertuar, a także spędzać wiele godzin wraz z chórem na próbach i podczas występów na terenie parafii i często także z dala od niej. W zespole bowiem nie wszyscy śpiewacy posiadają wykształcenie muzyczne. Ważniejszy jest czysty głos, dobry słuch i doskonałe poczucie rytmu. Obecni soliści: Joachim Bieniek (gościnnie), Adela Dyga, Inga Frank, Czesława Grzywaczyk, Magdalena Janik, Wawrzyniec Jasiński, Bernadeta Kampa, Stanisława i Herbert Kasnerowie (gościnnie), Ruta i Krystian Kubilas, Julian Kuklewski, Grażyna Matysiak, Maria Mnich, Renata Seget,  Anna Skałecka, Urszula Smiatek, Hubert Sznajder (gościnnie), Maria Wacławek, Leszek Wiklak (gościnnie), Irena Wnuk. Chórzyści w czasie bożonarodzeniowym z ogromną przyjemnością koncertują w kościołach parafialnych, min.: Gogolina, Kamienia Śląskiego, Krapkowic – Otmętu, Góry św. Anny, a także w Sebastianeum Silesiacum. Ponadto, od wielu lat członkowie zespołu śpiewaczego biorą udział w corocznych pielgrzymkach parafialnych i uświetniają swym śpiewem codzienne msze św. w miejscach kultu religijnego całej Europy. Ważnym wydarzeniem w historii chóru było otrzymanie I Nagrody na gminnej Gali Opolskiego Święta Pieśni Ludowej w 2015 roku, w ramach której zespół wyjechał na warsztaty śpiewacze do Jablunkova w Czechach. W ubiegłym roku soliści wraz z chórem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gogolinie uświetnili uroczystości związane z 50 rocznicą nadania praw miejskich miastu Gogolin. Ciężkiej pracy i występom chóru towarzyszą także chwile rekreacji i zabawy. Na zakończenie każdego roku śpiewaczego organizowane są wspólne spotkania podsumowujące działalność zespołu. Nie brakuje wtedy corocznych pamiątek, wzajemnych podziękowań, rodzinnej atmosfery,  muzyki i śpiewu. Wciąż jednak istnieje zapotrzebowanie na nowych solistów. Chór zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcieliby dołączyć do zespołu, a więc zarówno Panie, jak i Panów - ich obecność jest szczególnie potrzebna, bez żadnego przedziału wiekowego. Wystarczy tylko chęć i posiadanie podstawowych predyspozycji wokalnych, które wbrew pozorom, posiada każdy z nas. Próby odbywają się w każdy wtorek po wieczornej mszy św. w kościele parafialnym.

Chór_Karłubiec480.jpeg

Pogoda
29 września
piątek
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN